Skip to main content

Meranie autonómneho nervového systému (ANS)

ANS je autonómna funkcia centrálneho nervového systému (CNS) a nedá sa ovládať vôľou človeka. Variabilita srdcovej frekvencie (HRV) je fyziologický jav, pri ktorom sa časové intervaly medzi po sebe nasledujúcimi údermi srdca líšia od úderu k úderu.

HRV je najbežnejšie používaný nástroj na objektívne hodnotenie fyziologického stresu a zotavenia, ale vyžaduje si presné analytické nástroje. HRV je presná metóda na hodnotenie funkcie autonómneho nervového systému (ANS).

Autonómny nervový systém (ANS)pôsobí hlavne nevedome a reguluje telesné funkcie, ako je srdcová frek-vencia, vazokonstrikcia,frekvencia dýchania a tzv. vzrušenie/ arousal centrálnej nervovej sústavy (CNS).

ANS sa delí na parasympatický a sympatický nervový systém, ktoré zvyčajne fungujú vo vzájomnej opozícii. Funkciu ANS a spôsob, akým reguluje srdcovú frekvenciu, ovplyvňuje napr. fyzická aktivita, fyzioterapia, stres, neurostimulácia, nedostatok spánku, metabolické a kardiovaskulárne ochorenia.

Variabilita srdcovej frekvencie (HRV) odráža fungovanie a rovnováhu autonómneho nervového systému (ANS). V terapeutickom a športovom koučingu pri testovaní kondície môže byť HRV použitá ako objektívna miera  zaťaženia a regenerácie pri rôznych terapiách a tréningoch na podporu subjektívnych pocitov a iných údajov o výkonnosti.

  Monitorovanie HRV pomáha pri odhaľovaní akútnej a chronickej únavy, ako aj pri zlepšovaní fyzickej kondície a tolerancie stresu.

Monitorovanie regenerácie pomoc HRV sa využíva pri optimalizácii terapie, alebo tréningu, ale môžu ho použiť aj športoví nadšenci alebo ktokoľvek, kto sa zaujíma o svoje zdravie a regeneráciu. Okrem toho je možné zo záznamov HRV vyhodnotiť podrobné metriky výkonu a zotavenie srdcovej frekvencie.